dom

Jak urządzić łazienkę – o czym warto pamiętać?

Łazienka jest jednym z ważniejszych pomieszczeń w każdym domu i mieszkaniu. Jej urządzenie dla wielu osób może okazać się problematyczne. Problem pojawia się w szczególności w momencie, kiedy nadchodzi czas na urządzenie małej łazienki. Jak się do tego zabrać? Jakie materiały wykończeniowe najlepiej wybrać? Czy w łazience lepiej postawić wannę, czy prysznic? Po jakie dodatki i oświetlenie sięgnąć? Chcesz dowiedzieć się tego wszystkiego? W takim razie koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem.

Jakie materiały do wykończenia łazienki najlepiej wybrać?

Wybierając materiały do wykończenia salonu łazienkowego warto zwrócić uwagę nie tylko na ich cenę i wygląd, ale przede wszystkim na jakość i właściwości. W tym przypadku nie ma znaczenia, czy do wykończenia stosowana będzie płyta, płytki, ges, czy farba, konieczne jest wybranie materiałów, które przygotowane są do pracy w trudnych warunkach. Warto wiedzieć, że w łazience panują ciężkie warunki, takie jak tworząca się wilgoć, zmienne temperatury i kontakt z wodą. Jeśli materiały nie są odporne na negatywne działanie tych czynników zewnętrznych, to niestety, ale mogą ulec zniszczeniu już kilka miesięcy po zamontowaniu i korzystaniu z łazienki. Lepiej więc zdecydować się na te wysokiej jakości materiały, które są przygotowane specjalnie do takich pomieszczeń.

Prysznic, czy wanna w łazience – na co lepiej się zdecydować?

Wiele osób zastanawia się, czy w łazience postawić wannę, czy prysznic. Wszystko zależy do tego jaki metraż ma łazienka, a także od upodobań jej właścicieli. Prysznic może zajmować zdecydowanie mniej miejsca, a co więcej podczas korzystania z niego marnuje się znacznie mniej wody. To więc pozwala na oszczędność przestrzeni w salonie łazienkowym i obniżenie rachunków za wodę. Jednak niektóre osoby ze względów fizycznych nie są w stanie brać kąpieli pod prysznicem. W takim wypadku konieczne jest wybranie wanny, której wymiar dopasowany jest do wielkości pomieszczenia.

Jakie oświetlenie wybrać do łazienki?

Podczas urządzania łazienki warto pamiętać o oświetleniu. Warto zdecydować się na dwa źródła światła. Jedno z pewnością musi być sztuczne, ale część pomieszczenia powinna być oświetlana przez światło słoneczne wpadające przez okno. W małych łazienkach doskonale sprawdzać się będą plafony sufitowe, które nie zajmują wolnej przestrzeni, a rozprowadzają światło po całym pomieszczeniu.

Pamiętając o tych kilku zasadach, można urządzić modną i stylową łazienkę.