Bujaczki dla niemowląt to jeden z najbardziej kontrowersyjnych tematów, z jakimi do czynienia mają świeżo upieczeni rodzice. Kupować go czy nie? Zwolenników tego rozwiązania jest tyle samo co przeciwników, dlatego młodzi rodzice, szczególnie przy pierwszym dziecku mają problem z podjęciem decyzji o zastosowaniu bądź wykluczeniu takiego rozwiązania. Czy bujaczki rzeczywiście szkodzą niemowlętom?
Bujaczki niemowlęce kontra fizjoterapeuci
Choć fizjoterapeuci nie zakazują rodzicom stosowania bujaczków dla dziecka, to jednak alarmują, że tego typu akcesoria wprowadzane są zbyt wcześnie, co nie wpływa pozytywnie na rozwój dziecka. Choć producenci często podkreślają, że ich wyroby można stosować zaraz po narodzinach, to jednak zdaniem fitoterapeutów nie jest to dobry pomysł, ponieważ dziecko zaraz po narodzinach nie ma żadnej kontroli nad ułożeniem główki i tułowia, w związku, z czym będzie się niesymetrycznie układało w bujaczku, co może doprowadzić między innymi do spłaszczenia główki.
Dlaczego bujaczek dla dziecka to niezbyt dobry pomysł? Problemem w tym przypadku jest również to, że praktycznie żadem model nie rozkłada się na płasko, przez co maluch, pozostając w nim, ma ułożone ciałko w pozycji półleżącej, która jeżeli jest wprowadzona w życie malucha zbyt wcześnie, może doprowadzić do zaburzenia rozwoju fizjologicznego dziecka.
Kiedy można wprowadzić bujaczek dla niemowlęcia?
Fizjoterapeuci wcale nie odradzają stosowania bujaczków dla dziecka. Jedynie podkreślają, by nie zacząć korzystać z niego zbyt wcześnie, by nie sprowadzić do problemów rozwojowych malucha.
Kiedy zatem można stosować bujaczek? Przede wszystkim dziecko musi samodzielnie trzymać pozycję siedzącą. W takich przypadkach stosowany rozsądnie bujaczek nie wyrządzi rozwojowi malucha żadnej krzywdy. Fizjoterapeuci zalecają, by dziecko nie spędzało w bujaczku więcej niż 30-60 minut każdego dnia, jeżeli osiągnęło podstawową stabilizację głowy i tułowia (przetacza się na boki, kontroluje główkę leżąc na brzuszku, przyciąga ugięte nóżki do brzucha czy łączy rączki w linii środkowej ciała). W większości przypadków wszystkie te umiejętności dziecko nabywa około 4. miesiąca życia. Należy jednak pamiętać o tym, że każde dziecko rozwija się nieco inaczej, dlatego decydując się na wprowadzenia do życia niemowlęcia bujaczka, należy zwracać uwagę na jego umiejętności, a nie na wiek.
Bujaczek dla dziecka powinien być wprowadzony do jego życia w odpowiednim momencie, gdy jego ciało jest już w miarę stabilne. Można z niego korzystać, nie ma ku temu większych przeciwwskazań (jeżeli dziecko nabędzie odpowiednich umiejętności), jednak należy robić to z rozsądkiem, często umieszczając malucha np. na macie, aby mógł ćwiczyć mięśnie i koordynację ciała.
Leave a Reply