moda

Moda a płeć, czyli historia spodni damskich

Chociaż obecnie spodnie to codzienny i chętnie wybierany element ubioru zarówno męskiego, jak i damskiego, niegdyś na tym polu istniały silne kontrowersje. Przez wiele stuleci spodnie były zarezerwowane wyłącznie dla panów i dopiero w drugiej połowie XIX wieku pojawiły się postulaty o wprowadzenie gruntownych zmian w zakresie mody dla kobiet. Aktualnie spodnie męskie a spodnie damskie są w wielu przypadkach do siebie zbliżone, ponieważ projektanci czerpią inspiracje z najróżniejszych trendów. A jak było kiedyś?

Spodnie w dawnych czasach

Jak wiadomo, w czasie starożytności, a nawet na początku naszej ery próżno było się dopatrywać ścisłej granicy między odzieżą damską a męską, co wiązało się bezpośrednio z faktem, że również mężczyźni nosili długie tuniki, które pod wieloma względami przypominały kobiece suknie. Przykładowo w Imperium Rzymskim przez wiele lat uważano, że spodnie są elementem stroju jedynie u barbarzyńców.

Pierwsze zmiany zaistniały w średniowieczu, kiedy odkryto, że dobrze przylegające do ciała nogawki w dużej mierze ułatwiają jazdę konną. W związku z tym rycerze zaczęli nosić pod zbroją obcisłe rajtuzy, co pozwalało na lepsze utrzymywanie się w siodle i poszerzało swobodę ruchów. To właśnie tutaj po raz pierwszy moda zaczęła się rozgraniczać względem płci. Spodnie męskie z biegiem czasu zaczęły wkraczać na salony, nie pozostając już jedynie częścią ekwipunku żołnierza. Były natomiast niemile widziane u kobiet, nawet jeśli ich fason był bardzo luźny i sięgający do ziemi, co do złudzenia przypominało tradycyjną suknię.

Kiedy pojawiła się moda na spodnie damskie?

Żeby spodnie damskie zaczęły wkradać się do łask, musiało minąć wiele lat. Wszystko rozpoczęło się w połowie wieku XIX, który przyniósł Wiosnę Ludów, a wraz z nią pierwszą falę feminizmu. Na uwagę zasługuje tutaj z pewnością Amelia Jenks Bloomer, emancypantka. To ona w dużej mierze postulowała o konieczności zmian w ubiorze, tak by spodnie damskie stały się naturalnym elementem ubioru. Sama zrezygnowała z noszenia długich sukien na rzecz szerokich, bufiastych pantalonów, zwanych później bloomersami.

Choć na scenie artystycznej coraz częściej pojawiały się postacie kobiece, które pokazywały, że spodnie damskie są jedynie elementem stroju, podobnie jak spodnie męskie, to wciąż widok kobiety w spodniach budził w społeczeństwie duże kontrowersje. O ile było to dopuszczalne w ramach sztuki, np. gdy spodnie nosiły aktorki teatralne bądź gdy wybierano taką odzież na czas aktywności rekreacyjno-sportowych, o tyle na ulicy było to uważane za widok niecodzienny. Zdarzało się nawet, że kobiecie odmawiano wstępu do restauracji wyłącznie dlatego, że miała na sobie spodnie.

Dopiero wybuch I wojny światowej spowodował, że spodnie męskie przestały być tak jednoznacznym określeniem. Kobiety, które po wyjeździe ojców, mężów i braci musiały przejąć ich obowiązki, w dużej mierze zaczerpnęły także z ich stroju, co ułatwiało wykonywanie wszelkich obowiązków bez ograniczania ruchów, jak w przypadku długich, powłóczystych sukien.

Spodnie damskie i spodnie męskie dziś

W dzisiejszych czasach wielokrotnie się zdarza, że trudno się dopatrzeć różnic między modelami spodni męskich a spodni damskich. Kobiety z powodzeniem noszą fasony dopasowane, podkreślające kształty, jak i luźniejsze, które niejednokrotnie przykuwają uwagę i ożywiają codzienne stylizacje. Mężczyźni zaś z biegiem czasu odkryli korzyści wynikające z noszenia bardziej przylegających do ciała spodni, które mogą podkreślić wysportowane nogi czy też optycznie wyszczuplić i wydłużyć sylwetkę.

Co więcej, na największych arenach mody czy też na czerwonych dywanach coraz częściej możemy zauważyć mężczyzn noszących sukienki lub spódnice, które pozwalają na tworzenie wyjątkowych stylizacji, w dodatku komfortowych w noszeniu nawet przez wiele godzin. Widać zatem wyraźnie, że historia odzieży przechodziła różnorodne metamorfozy w ciągu lat, tak by obok spodni męskich na równi noszone były spodnie damskie, a także byśmy na własne oczy widzieli obecne sposoby na bawienie się modą zarówno na co dzień, jak i na szczególne okazje.