Pranie stanowi regularną czynność cotygodniowej rutyny. Zwykle, noszone ubrania już po jednym razie, trafiają do kosza wyczekując sobotniego prania. Niemniej jednak, niektóre przedmioty nie wymagają kompleksowego czyszczenia po każdym użyciu. W szczególności, jeśli nie ma na nich widocznych zabrudzeń. Co więcej, istnieją materiały, dla których zbyt częsty kontakt z wodą i detergentem jest destrukcyjny. Należą do nich jeans, wełna, czy też delikatny jedwab. Pojawia się wiec pytanie, co robić, aby wczorajsza koszulka nadawała się do ponownego noszenia bez prania? Koniecznie przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się jak odświeżyć ubrania bez konieczności ich pełnego prania!
Wietrzenie ubrań, kluczem do świeżości.
Wietrzenie to prosty, a zarazem skuteczny sposób na zwiększenie żywotności ubrań. Najlepszy efekt uzyskasz wietrząc ubrania na słońcu. Kiedy nie masz czasu na pranie ulubionej koszuli, odwróć ją na lewą stronę, powieś na wieszaku i zostaw na zewnątrz w słoneczny dzień. Światło słoneczne zabija bakterie, które powodują nieprzyjemne zapachy. Jeśli nie masz możliwości suszenia ubrań na zewnątrz, po prostu powieś je na wieszaku w pomieszczeniu. Wietrzenie ubrań w otwartej przestrzeni poza szafą załatwi sprawę.
Zamiast prania, szczotkuj swoje ubrania!
Jeśli do tej pory używałeś tylko rolki do ubrań, koniecznie zaopatrz się w odpowiednią szczotkę. Szczotkuj tkaniny, aby usunąć kłaczki, kurz, sierść, czy też włosy. Szczotki do tkanin lepiej radzą sobie z zabrudzeniami, które dostały się między splot tkaniny. Dzięki szczotce do ubrań pozbędziesz się głębszych zabrudzeń. Przed szczotkowaniem zwróć uwagę na rodzaj włosia szczotki. Szczotka do ubrań i tapicerki sprawdzi się w przypadku bawełnianych ubrań. Delikatniejsze tkaniny będą wymagały szczotki z kaszmirowym włosiem. Szczotkowana tkanina jest gładka, błyszcząca i wygląda świeżo.
Siła pary – sposób na świeże ubrania.
Jeśli z praniem nie jest ci po drodze, ale masz dostęp do żelazka lub parownicy, masz szczęście. Parowanie ubrań jest jednym z najprostszych sposobów na ich odświeżenie. Wysoka temperatura pary wodnej sprawia, że z ubrań znikają bakterie odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach oraz wszelkie nieestetyczne zagniecenia. Odświeżenie i prasowanie w jednym! Jeśli nie posiadasz parownicy, podobny efekt uzyskasz, ustawiając żelazko na funkcję „pary”. Wystarczy, że nakierujesz rozgrzanym żelazkiem na przedmiot, wytwarzając gorącą parę. Upewnij się, że nie masz bezpośredniego kontaktu z tkaniną! Nie każda tkanina dobrze znosi prasowanie, ale każda dobrze zniesie ciepło pary wodnej.
Użyj sprayu odświeżającego tkaninę.
Specjalistyczne spraye do tkanin odświeżają tkaninę za sprawą rozpylonej mgiełki. Wystarczy, że powiesisz ubrania na wieszaku i spryskasz je sprayem w aerozolu. Kolejno wygładź ubrania ręką, tak aby materiał wchłonął detergent. Pamiętaj, by szukać sprayów zawierających składniki o właściwościach antybakteryjnych, które eliminują zapach i dodają świeżego akcentu. Jeśli napotykasz trudności w zakupie odpowiedniego preparatu, odświeżający spray przygotujesz używając kuchennych składników. Aby dowiedzieć się jak to zrobić, polecamy także jak odświeżyć ubrania bez konieczności ich pełnego prania. Z artykułu tego dowiesz się, że sok z cytryny wydaje się być odpowiedzią na tak wiele problemów!
Odpowiednie przechowywanie ubrań – połowa sukcesu.
Właściwe przechowywanie ubrań pomiędzy praniami, pozwoli zachować ich świeżość na dłużej. Zamiast przypadkowo rzucać lekko zabrudzone ubrania na podłogę, powieś je. W ten sposób unikniesz zagięć i kumulacji nieprzyjemnych zapachów w tkaninie. W przypadku swetrów lub cięższych tkanin, poskładaj je jak zazwyczaj i umieść w szafce z pachnącymi wkładkami. Zapachowe wkładki pozwolą zatrzymać świeżość także podczas przechowywania ubrań.
Leave a Reply