zdrowe odżywianie

Jak jeść zdrowo każdego dnia?

Świadomość społeczeństwa na temat tego, jak ważne jest zdrowe odżywianie i jak wpływa ono na zdrowie i pracę całego organizmu zaczyna się zwiększać. Jednak nadal wiele osób nie ma pojęcia jak zdrowo się odżywiać i co to właściwie znaczy. Chcesz zmienić swoje nawyki żywieniowe, ale nie wiesz od czego zacząć? Zastanawiasz się jakie produkty powinny znaleźć się koniecznie w Twojej kuchni i codziennie na talerzu? W takim razie koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem, gdzie znajduje się więcej informacji na ten temat.

Warzywa i owoce na talerzu każdego dnia

Zdaniem dietetyków każdy powinien jeść codzienną porcję warzyw i owoców. Zalecana jest porcja 500 gramów warzyw dziennie. Taka ilość powinna być rozbita na trzy porcje. W przypadku owoców należy jeść tylko dowie lub jedną porcję. Oba te produkty spożywcze bogate są w cenne składniki odżywcze. Dostarczają do organizmu cenne witaminy i minerały. Dodatkowo bogate są w antyoksydanty, dzięki czemu pomagają walczyć z wolnymi rodnikami i stresem oksydacyjnym. Najlepiej jeść warzywa i owoce świeże. Jednak poza sezonem letnim jest ich coraz mniej w sklepach, a różnorodność znacząco się zmniejsza. Tak więc zimą i jesienią można sięgać po mrożonki.

Jakie przyprawy i oleje warto stosować w kuchni?

Do przygotowywania smacznych posiłków zaleca się stosowanie przypraw. Mają one nie tylko podnosić walory smakowe posiłków, ale co więcej zwiększać ich wartość odżywczą. Dodatkowo przyprawy doskonale wpływają na trawienie. Dodając do codziennych posiłków takie przyprawy jak majeranek, oregano, bazylia, tymianek można zmniejszyć ryzyko występowania zaparć i wzdęć. Polecane jest również stosowanie nasion z czarnuszki, które bogate są w cenne kwasy omega 3 i omega 6. Zaleca się zmianę oleju słonecznikowego na rzepakowy i lniany. Ten pierwszy może być stosowany do smażenia i gotowania, olej lniany natomiast doskonale sprawdza się do sałatek i dań na zimno.

Jakie napoje wybierać najlepiej?

Wydawać się może, że sięganie po takie napoje jak soki, napoje gazowane, czy herbaty nie będą miały negatywnego wpływu na dietę. Warto jednak wiedzieć, że bogate są one w cukier i chemiczne dodatki. Przez to ich spożywanie może doprowadzić do uzależnienia od cukru, a nawet rozwoju otyłości. Zdecydowanie lepiej sięgać po wodę mineralną, soki owocowe i warzywne wyciskane w domu oraz napary ziołowe.

Pamiętając o tych kilku zasadach zdrowej diety można zmienić swój sposób odżywiania.